Product Code: SABO-DI-875SM
Quantity in Stock Quantity in Stock: IN STOCK
Click for Price
FREE SHIPPING APPLIES TO ENTIRE CART
Superlative Arms .875" Adjustable Gas Block, Bleed Off - Set Screw, Melonited
  • Reduction of felt recoil.
  • Patent pending adjustment detent is located outside of the block and therefore no contamination.
Features:
  • Gas Block Material - 416 SS
  • Finish - Melonite, QPQ
  • Barrel Diameter - 0.875"
  • Weight - 1.80 oz.
  • Length - 1.00"
  • Attachment Type - Solid Set Screw
  • Gas Adjustment - (Patent Pending) 30 Locked Positions, Front Of Block
  • Bleed Off Port - (Patent Pending) Front Of Block
Includes:
  • Gas Block - Assembled
  • (2) 10-32 x 3/16" Socket Head Cap Screws
  • (1) Gas Tube Roll Pins
  • (1) 3/32 X 6" L-Shaped Hex Keys